Работа или учеба в Польше как возможность улучшить свою жизнь!
Багато українців на сьогоднішній день працюють чи навчаються у Польщі. Не менша кількість громадян України збираються туди виїхати до Польщі на заробітки чи навчання у найближчому майбутньому. Але давайте визначимося одразу, що працевлаштування у сусідній європейській державі – аж ніяк не панацея. Люди, які бажають отримати негайно від зарубіжних багатих роботодавців лімузини та вілли, на жаль, залишаться не долею. Кожна робота – це наполеглива і важка праця, яка потребує повної віддачі та самодисципліни. Неймовірні великі заробітки можливі за умови доказу своєї спроможності та прояву професійних навичок та знань.
У цій статті ми спробуємо дати низку порад для тих, хто дійсно хоче знайти хорошу та престижну роботу в Польщі, а також для тих, хто має намір пройти навчання у Польщі. Також для вступників до польського ВУЗу рекомендуємо прочитати окрему тематичну статтю на тему: "Навчання у Польщі без посередників"
Отже, спочатку про роботу чи:
Робота в Польщі…
Всі знають прислів'я про сир і мишоловку. Запам'ятайте, просто так ніхто не платить грошей. Потрібно придивлятися уважно до вакансій із реальною місячною зарплатою та до роботодавців, які не обіцяють золоті гори, а одразу обмовляють умови роботи та заробіток. І зарубайте собі на носі - на вас ніхто не чекає з розкритими обіймами. Європейський рівень безробіття досяг небувалих висот, у Польщі він становить близько 20% від кількості працездатних громадян. Тому якщо ви – висококласний фахівець чи дока у певній сфері, то тоді на вас, безумовно, чекають. Є й другий варіант – ви будете найняті для виконання непристижної та брудної роботи.
Які професії сьогодні реально в Польщі затребувані?
Затребувані вакансії за такими напрямами: швачки, зварювальники, інструментальники, токарі, сільгосппрацівники та інші. Якщо пощастить, то підвернеться робота нянею чи вихователькою, але для цього потрібно знати добре мову, якою доведеться розмовляти з дітьми. І не забудьте, що мати справу можна лише з тими фірмами, які сертифіковані та мають ліцензії.
Тепер кілька слів про очевидні переваги роботи в Польщі. Якщо ви щасливчик і вам удалося знайти роботу, хоч і мало оплачувану, то неодмінно тримайтеся за неї. Виявіть таланти, навички та вміння. Зрештою, ви не тільки добре вивчите польську мову, а й зможете знайти реально відмінну роботу, з високою зарплатою та різними пільгами. У Польщі можна багато чого досягти, головне – йти твердо до своєї мети.
Ну а тепер, після сказаного вище, звернемося до офіційних питань з польського працевлаштування.
Вам необхідно знати, що якщо ви приїдете до Польщі в гості або як турист, то ви не зможете офіційно працювати там. Потрібна буде – робоча віза до Польщі. Єдине, що буде у ваших силах, то це підшукати собі робоче місце, після чого вам доведеться повернутися додому.
Коли ви знайдете роботу, ваш роботодавець повинен відвідати місцеві органи влади та подати прохання про дозвіл на прийняття вас до себе на роботу. Дозвіл такий буде виданий за умови, що поляки не претендують на це місце. Без такого дозволу ви не маєте права на легальну роботу. Після отримання дозволу ви з ним та з легким серцем йдете до польського консульства за робочою візою, завдяки якій ви приїдете до Польщі та приступите до роботи. Після закінчення за часом дії вашої візи ви без проблем можете її продовжити. Після п'яти років легальної роботи в Польщі ви маєте право подати прохання на надання вам посвідки на проживання в Польщі.
Тепер, після того, як ми спробували вам трохи розповісти про роботу в Польщі, торкнімося ще однієї теми.
Учеба в Польше
Щоб почати навчатися у польському вищому навчальному закладі, спочатку потрібно записатися та скласти іспити, що дають право для вступу. Багато ВНЗ з радістю приймають на платну форму навчання, коли про вступні іспити можна забути. Більшість іноземних студентів навчаються у ВНЗ Польщі на платній основі. Хоча у Польщі існує закон про надання безкоштовної освіти для студентів, направлених до польської держави за обмінними програмами, для осіб з польським походженням, для тих, кого на навчання у Польщі направила польська громада в Україні.
Протягом навчання в Польщі іноземні студенти тимчасово отримують посвідку на проживання, яка автоматично продовжується при успішній здачі перехідних іспитів. Коли закінчується навчання, тоді закінчується і дійсний термін посвідки на проживання. Потрібно знати, що якщо студент успішно навчається, він має всі шанси працевлаштуватися у Польщі після закінчення навчання. Але не варто забувати, що університетське навчання – це час, призначений для здобуття освіти та особистісного розвитку. Однак безліч студентів під час навчання йде працювати. Пояснюється це відсутністю фінансів та здобуттям досвіду, накопиченого на робочому місці. Справа в тому, що молоді люди, які під час навчання зосереджуються лише на науці, можуть мати надалі проблеми з влаштуванням на роботу. Причина – відсутність навичок та досвіду. Саме тому багато студентів намагаються працевлаштуватися ще у процесі здобуття освіти. Пізніше, після завершення навчання, накопичений досвід, як правило, дуже доречний. І все ж таки часто виникає питання: наскільки робота під час навчання допомагає накопиченню досвіду? Поєднання роботи та освіти – справа дуже важка. Багато студентів не витримують такого навантаження та залишають навчання. Тому рятівним варіантом може стати стажування чи волонтерство. Громадська діяльність часто забезпечує гнучкість та адаптована для працівника за потрібним графіком, що сприяє суміщенню роботи та навчання. Крім того, студенти кажуть, що волонтерство приносить їм незрівнянне задоволення. Щодо стажування, то його можна знайти через агенції з працевлаштування або в бюро зайнятості. Цікавим варіантом може з'явитися безкоштовне заміщення працівників в компаніях, що цікавлять студентів. Ну а найнадійнішим способом придбання хорошої роботи є участь у галузевих олімпіадах та конкурсах, які проводяться у ВНЗ, завдяки яким студенти надалі отримують потрібну їм практику.
Конкурентною перевагою при вступі до польського ВУЗу буде міжнародний сертифікат, що підтверджує володіння польською мовою на певному рівні (B1, B2, C2). Підготуватися та успішно скласти іспит можна у школі польської мови "Жако". Записавшись на курси польської мови для початківців і через 5-6 місяців, Ви будете впевнені у своїх силах на іспиті і успішно його здасте.
Якщо ви зважитеся на навчання чи роботу в Польщі, спочатку зважте всі «за» та «проти». Успіхів!